ORJİNAL KÜBA PUROLARI

Bu bölümde bölüm bölüm elimizden geldiği kadar kullanmış olduğumuz ürünlerin görselleriyle beraber açıklamalı olarak tanıtımı yapılacaktır. Ürünler orjinal küba purolarıdır.

İNCELEME 1

Ürün: COHIBA Siglo VI (15’li Tüplü Kutu)

Aslında Cohiba Siglo VI’nın tüplü ürününün tanıtıma yapmaya çok fazla gerek olmasa da yine de yapmak istedim.

Tüplü ürünlerin hepsi habanos’un üretmiş olduğu ürünlerdir ve şu anda bu ürünlerin sahtesi dünya üzerinde bulunmamaktadır. (Tek sahte ürün yaklaşık olarak 4 ay önce SoloCigars.com tarafından Siglo VI tüplü olarak çıkartıldı. Lakin ürünü tam olarak yapamadıkları için ürün kendini çok açık olarak belli etmektedir. Sahte ürün satan firmalar şu anda İspanyada bulunan Habanos S.A firmasının bünyesinde çalışan  internet üzerinden sahte küba purosu satan firmaları belirleyen özel bir birim tarafından teşhiş edilmekte ve bu bilgiler ilgili ülkelerin Habanos Distribütörlerine bildirilmekte ve yasal işlem yapılmaktadır) . Tüplü ürünlerin sahtesinin olmamasının nedenleri;

* Alüminyum tüpler maliyet açısı nedeniyle pahalıdır. Belli bir kalıba sahiptir ve tek bir ürün için 1 alüminyum tüpün maliyeti 5200$ dır. Çünkü bir ürün üretmek için bir kalıp kullanılır ki bu kalıplar çok pahalıdır. İstediğiniz miktarda 50-100 tane yapılmaz.
Tüpler kalıp olarak üretildikten sonra dış boyama ve basım aşaması vardır. Her ürün markası için belli bir renk numarası vardır. Orijinal logolar belli mm’lik oranlarla basılmaktadır. Daha sonra her tüpün içerisine gerçek ispanyol sediri yerleştirilmektedir. Bildiğiniz gibi orijinal ispanyol sediri ne yazık ki aşırı pahalı bir üründür.
Son aşama paketleme aşamasıdır ve her marka ürünün alt marka çeşitleri 3’lü paketler şeklinde paketlenmektedir ki yukarı da yazılan kalıplama sistemi kullanılmaktadır. 2010 yılından bu yana üretilen puroların paketlerinin sol üst tarafına orjinallik etiketi vurulmaktadır. Bu etiket holograma sahiptir ve  paketlerin arka yüzlerinde Habanos’un orjinallik hologramı bulunmaktadır. Sadece bu hologramın maliyeti 1,25$ dır. Bu hologramın büyük boyutu ise 15’li ve 25’li paket ürünlerin kutularının üzerinde de seri numarası ile aynı şekilde etiketlenmiştir. +2,25$
Sonuç olarak şu anda dünyanın neresine giderseniz gidin tüplü sahte Habanos ürünleriyle karşılaşmanız imkansızdır.
Tüplü ürünlerin maliyeti aşırı yüksektir ve satışları 25’li kutulara göre çok daha azdır. Zaten online satış sitelerine baktığınızda sahte küba purosu satan firmaların hiçbirinde tüplü 15’li kutular veya 3’lü tüp paketler göremezsiniz. Nedeni yukarıda yazılanlardır.

NOT: Ürün görselleri 3000 × 2000 çözünürlüktedir. Daha detaylı görebilmeniz için ürünlerin üzerine tıklayın açılan sayfada ürün görselinin hemen üzerinde 3000 × 2000 yazısına tıklayın.

IMG_7904 IMG_7905 IMG_7912 IMG_7914 IMG_7918 IMG_7919 IMG_7920 IMG_7921 IMG_7922 IMG_7923 IMG_7928 IMG_7926

İNCELEME 2

Ürün: PARTAGAS Serie D NO.5 (25’li tahta kutu)

En çok sahtesi yapılan küba purolarından bir tanesi de partagas’tır. Partagas’ın şu an dünya üzerinde en çok satan ikili modelinden (diğeri Serie D No.4) birisi Serie D No.5′ tir. No.5 yapısı gereği sert bir içime sahip purodur. Ürünle alakalı olarak daha detaylı bilgi için tıklatın.

Altta ürünlerin görsellerini ve yazıları okuyabilirsiniz.

NOT: Ürün görselleri 3000 × 2000 çözünürlüktedir. Daha detaylı görebilmeniz için ürünlerin üzerine tıklayın açılan sayfada ürün görselinin hemen üzerinde 3000 × 2000 yazısına tıklayın.

IMG_7867 IMG_7870 IMG_7871 IMG_7874 IMG_7875 IMG_7876 IMG_7877 IMG_7878 IMG_7882 IMG_7889 IMG_7890 IMG_7868

Yorumlar
 1. atakan dalmaz diyor ki:

  puro bey. ben de tüplü ürünlerin sahtesine hiç rast gelmedim görmedim ama paylaşmanız da güzel olmuş.yazılarınız ve görselleriniz gerçekten çok güzel. yaklaşık olarak 1 haftadır sizi takip ediyorum ve artık yazmaya cevap verdim. türkiyede böyle bir bloğa daha önce hiç rastlamadım. genellikle olanlar hep aldıkları puroları gösteren yerlerdi ama burada bilgilendirmenin de yapılması hoşuma gitti. umarım hep bu şekilde devam eder.

 2. Mustafa Dağlıcalı diyor ki:

  Türkiyede puro kültürüne katkıda bulunduğunuz için teşekkürler. Çoğu kişi gorumlarda ancak tartışarak bu konuya değinmekteyken siz blok yazarak böyle bir konuyu açmakla gerçekten büyük iş başarmışsınız.
  90 yılından bu yana puro içicisi ve aynı zamanda kolleksiyoncusuyum. Sanırım içmediğim sadece belli başlı ürünler ve özellikle yeni çıkmış ürünler kaldı. Küba purosu muhteşem bir kokuya ve tada sahiptir. Dominik, ekvator, nikaragua purolarının ise sadece belli markaları güzeldir ama bence hiçbir zaman kübanın Habanos’un yerini tutmaz. Yukarıda siglo vi yi anlatırken ben de bir noktaya değinmek isterim.
  Geçenlerde bir arkadaşım Cohiba Siglo VI getirdi bana. Çok uyguna aldığını söyledi. Fiyatı ve adedi beni çok güldürdü.
  25’li tahta kutuyu 382$’a almış ve 2 kutu almış. Birini alana diğeri hediyeymiş. Almış olduğu yer de solocigars diye bir yer.
  Şimdi. Cohiba’nın siglo vi modeli şu anda vergisiz fiyat olarak en ucuzu 470$ dır. 25’li kutudan bahsediyorum. Siz bu ürünü 382$’a alamazsınız ve bir kutu daha hediye edemezsiniz arkadaşlar. Bu tarz yerlerden ürün alırken kendilerine soru sorun.
  Yukarıda detaylı bir şekilde anlatılmış. Umatım bu anlatılanlar tüm okurlara bilgi verir.
  Yazılarınız da ve hayatınızda başarılar.

 3. Puro Analiz diyor ki:

  Zaten bu sahte firmaların reklamlarına, size yollamış oldukları epostalara, yolladıkları ip adreslerine, kampanya zamanlarına ve tarihlerine, kullanmış oldukları ürün görsellerine bakarsanız sahte satış yaptıklarını rahatlıkla anlarsınız. Bu yüzden dediğiniz gibi saçma sapan ucuz fiyatlar vermeleri çok normaldir. Ne kadar çok müşteri o kadar çok maliyetsiz kazanç mantığı ile hareket ederler.

 4. Merhaba Puro Bey,

  Sitenizi yeni keşfettim ve incelemeleriniz çok başarılı. Yazılarını hemen hemen hepsini okumak için günlük belirli bir zaman dilimi bile ayırmayı düşünüyorum :) Yeni bir puro içicisiyim, önerdiğiniz hitcigars sitesinden sipariş vereceğim fakat öncelikle tavsiyenizi merakla bekliyorum ;)

  • Puro Analiz diyor ki:

   Mustafa Bey,
   Bloğumuza hoşgeldiniz.
   Bloğumuzda orjinal ürün satan ve Türkiyeye yollayan firmaların listesini vermiştik.
   HitCigars.com
   TopCubans.com
   CigarOne.com
   Cigars-of-Cuba.com
   La-Casa-Del-Habano-the-Hague.com
   TheCigarSmoker.com
   Bizim blokta HitCigars’ı övmemizin nedeni ödeme şekli ve dil yardımı. Ödemelerinizi ürününüz Türkiye gümrüğünden geçer ise yapıyorsunuz aksi taktirde ürün aynen geldiği gibi geri gidiyor. Böyle bir durumda ödeme yapmıyorsunuz. Püf noktası bu. Adamlar Türkiye’ye özel gönderim yapıyorlar.Ama şu da var tabiiki. Biz burada belli firmaları yazarken bu firmaların gönderileri gümrüğe takılmaz diye birşey yazamıyoruz. Çünkü burası Türkiye ve her firmanın ürünü gümrüğe takılabilir.
   Yani ürünün gümrüğe takılmama garantisini dünyada sadece HitCigars değil hiçbir firma garanti edemez bence.

   • Mustafa AKILLIOGLU diyor ki:

    Yorumunuz icin tesekkur ederim.

    Yeni baslayacagim ve baslangic icin puro tavsiyelerinizi merakla bekliyorum ;)

 5. emre diyor ki:

  admin kardeş siz hitcigars dan daha önce alışveriş yaptınız mı acb

  • Puro Analiz diyor ki:

   Hoşgeldiniz Emre bey
   Bloktaki yazmılarımızla ORJİNAL KÜBA PUROSU SATIŞI YAPAN SİTELER başlıklı yazımızda alım yapmış olduğumuz ve orjinalliği hakkında en ufak bir şürhemizin olmadığı firmaları sıralamıştık. Bu firmaların aradında da belirttiğiniz site olan HitCigars.com da bulunmaktadır.

 6. eren koyuncu diyor ki:

  Merhaba,

  oncelikle verdiğiniz çok faydalı bilgiler için teşekkürler. Yurtdışında yaşadığım yıllarda ramon allones ve bazı davidoff serilerini içerdim fakat 2011’de Turkiye’ye dondukten sonra puro bulmakta zorlandım. Tahtakale’de …(PuroAnaliz tarafından düzeltilmiştir) adında biryer tavsiye ettiler( mısır çarşısınınn hemen yanında). ramon allones aldım birkaç defa. Tadı fena gelmedi ama emin de olamadım orjinalitesinden. Sizin yorumunuzu almakmistedim. Ayrıca hitcigars’dan siparişiniz ortalama kaç günde teslim ediliyor öğrenmekmistedim.

  Duty free’deki puroların da sahte olabileceği söyleniyor. Düşüncenizi alabilir miyim?

  teşekkürler
  eren koyuncu

  • Puro Analiz diyor ki:

   Merhaba Eren bey. Bloğumuza hoşgeldiniz.
   Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki İstanbulda orjinal ürün satan bir yer yoktur (Memo’s ve Le Fumoir dışında. Onlarında fiyatları uçuktur).
   Türkiyede ürün yok ama sahte çok.
   HitCigars mevzusuna gelince bir kez daha söylemek durumundayım. Bu firma değil sadece Türkiye’ye gönderim yapan,
   TopCubans.com
   CigarOne.com
   Cigars-of-Cuba.com
   La-Casa-Del-Habano-the-Hague.com
   TheCigarSmoker.com
   bu firmalar da gönderim yapıyorlar lakin HitCigars’ın tek avantajı ürünlerinizin gümrükte takılma sorununun olmayışı. Sanırım gönderim süreleri 4 ile 7 işgünü arasında değişiyor. Bunun dışında diğer firmalar gibi orjinal ürün satan bir firma ve ben de bu bloktaki yüzlerce kişi de buradan yıllarca alışveriş yapıyoruz ama şu son 3-4 aydan bu yana çeşitlerinde önemli ölçüde azalma olmuş. Sadece belli ürünlerini gönderiyormuş. 2 hafta önce vermiş olduğum siparişim ne yazık ki onaylanmadı ve gönderebilecekleri ürün çeşitlerini eposta olarak yollamışlar. Bilginiz olsun.

   Duty Free ürünleri için şunu söyleyebilirim açıkça.
   Türkiyedeki Duty Free’ler gerçekten rezalet. Hiçbir şekilde özen gösterilmiyor bu ürünlere. Saçma sapan bir nemlendirme ve soğutma sistemi mevcut. Bunun yanı sıra normal şartlarda Türkiyedeki Duty Free’lerin ürünlerini resmi olarak Phoenicia T.A.A. Cyprus Ltd. (Habanos Resmi Distributörü) dan alması gerekmektedir. Ne yazık ki durum bu şekilde değil. Ürünlerini kim ne kadar uygun fiyat verirse oradan almaktadırlar ve ürünlerin de orjinalliğinden şüphe edilmektedir.
   Ama şu önemli bir nokta Küba Purolarının paket bazında sahtesi olmadığı için sorun olacağını sanmıyorum ama yine de tedbirli olmak gerekiyor.

   İyi akşamlar,

 7. erenkoyuncu diyor ki:

  Tekrar merhaba,

  Cok tesekkurler detaylı yorumunuz için. Okurken hem bilgilendim hem de açıkcası karamsarlığa kapıldım. Keyif ve sağlıkla bu kadar alakalı olan bir konuda sahteciliğe gözü kapalı izin verilmesi ürkütücü.

  Verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı.
  Daha önceki bilgim paket (kutu)cuba purolarının sahtesinin olmadığıydı. bunun için bu zamana kadar hiç 25’lik kutu dışında puro almadım. Ayrıca örneğin Tr’den aldığım 25’lik ramon allones’in sahte olduğunu düşünürsek, kutunun üzerindeki etiketlerin, hologram, kutu içi etiketlerinin vs gibi detayların bu kadar gerçekçi olması da durumun ne kadar ciddi ve sektörün ne kadar buyuk olduğu gösteriyor. Aynı yerde gördüğüm behike 56 kutusu, kılıfı, jelatini etiketi vs o kadar gerçekçi ki anlayabilmek çok zor. Bu saydıklarımın ispanyadan geldiğini ve gerçek olduğu söyleniyor.

  Hitcigars’dan 25’lik Partagás Série D No.5 ve Romeo y Julieta Mille Fleurs (pettit corona) ismarlayacağım. hafif seriler yaz aylarında keyifli oluyor.

  Haberleşmek dileğiyle.

  • Puro Analiz diyor ki:

   Eren bey,

   O çok gerçekçi dediğiniz ve satın alıp içtiğiniz kutular illaki elinizde mevcuttur. Birkaç fotoğraf ile bize gönderirseniz görmek isteriz burada.
   Ayrıca o ürünler neden İspanya’dan geliyormuş. Neden x bir ülke değil de İspanya? İspanyadan gelince orjinal mi oluyormuş? Komik :)))

 8. erenkoyuncu diyor ki:

  Dogru tabiki. Incelemek ve bakmak gerek. Size gonderirim resimleri. Neden ispanya’dan geldigini veya her gelenin sahte olup olmayacagini bilmiyorum. Duydugumu aktardim. Simdiye kadar TR’den bir kutu aldim. Diger aldigim purolarin hepsini daha once yasadigim ve hala gidip geldigim Hong Kong’dan Habanos distributoru pacific cigar Company’den alirim.

  Buraya foto yukleyebiliyor muyum?

  Eren

  • Puro Analiz diyor ki:

   Buraya fotoğraf yükleyemezsiz lakin imageshack.us adresine yükleyip oradaki linki buraya mesaj olarak atabilirsiniz.

   • Berk Atakan FERZAN diyor ki:

    Fenerbahçe’de ki Eylül Tobacco Shop ve Havana Store orijinal ürün mü satıyor?
    Daha önce alışveriş yapan var mı?
    Tatilden döndüğümde gidip bir inceleyeceğim ve en kısa zamanda düşüncelerimi paylaşacağım…

 9. Özer diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Che marka purolar için yorumlarınızı rica edebilir miyim?

  Saygılarımla,

  • Puro Analiz diyor ki:

   Merhaba Özer bey
   Bloğumuza hoşgeldiniz.
   Bildiğiniz üzere şu anda sadece Küba Purolarıyla ilgili değerlendirme yapılmaktadır. İleri bir zamanda da diğer Dominik, Nikaragua v.b puro çeşitleri hakkında detaylı değerlendirme yapılacaktır.
   İyi akşamlar.

 10. okan diyor ki:

  merhaba elimde cohiba bhk52 serisi puro mevcut bir kutu bunu nasıl deerlendirebilirim,kendim puro kullanmıyorum.

  • Puro Analiz diyor ki:

   Merhaba Okan bey.
   Bildiğiniz üzere burası puro kültürü hakkında bilgi verici bir bloktur. Bloğumuzda puro satışı yapılmamaktadır. Ne yazık ki purolarınızı nasıl değerlendireceğiniz konusunda yardımcı olamıyoruz.
   İyi akşamlar dileğiyle…

 11. Berk Atakan FERZAN diyor ki:

  Merhaba…

  Fenerbahçe’de ki Eylül Tobacco Shop ve Havana Store anladığım kadarıyla orijinal ürün satıyorlar…
  Ancak özellikle Havana Store pahalı fiyatlarıyla kendini hissettiriyor…
  Oradan 30 TL’ye Hoyo De Monterrey Epicure No.2 Edicion Limitada 2009 aldım…
  Fiyat iyi sayılırdı… Ancak anladığım kadarıyla taktikleri ucuz puroları normalden pahalıya satmak…

  Keyifli Tadımlar…

 12. Enis diyor ki:

  Merhaba,
  Nisantasi bolgesinde puro satan seyyar saticilar mevcut bildiginiz uzere.Bu saticilardan 10-15 tl karsiligi Cohiba,partagas,romeoyjulietta,monte cristo gibi purolarin sahtelerini alabiliyoruz ve deneyimsiz bir icici iken aldim da..O bolgede satis yapan seyyar saticilarin birde dukkanlari varki bulmak icin yerini mutlaka bir kilavuz lazim.Cunku yasadisi isletmeler.
  Bu dukkanlar’dan birisi isi biraz profesyonellige dökmüs ve purolari humidor icinde satmaya baslamis..
  Iki farkli humidor var.Birinin icinde 10-15 tl’ye alinabilen Nicaragua’dan geldigi iddaa edilen fake purolar…(sahte oldugunu satici da kabul ediyor)
  Diger humidor’da ise Cuba’dan geldigi iddaa edilen ve marka olarak sadece Cohiba Siglio,Partagas Robustos,Monte Cristo Robustos,Romeo y Julietta Robustos ve Hoyo De Monterrey Epicure Especial bulunan ve tanesi 25 tl’ye satilan purolar var.
  Ilk bahsetmis oldugum humidor’da satilan 10-15 tl’lik purolar gercek bir puro severe hic bir sekilde icim zevki vermezken,diger humidor’da satilan 25 tl’lik purolar gercek anlamda zevk veriyor…

  Bu yaziyi okuyana kadar surekli dusunuyordum.Acaba bu 25 tl fiyati olan purolar gercekmi diye?
  Yaziniz da tuplu satilan urunler sahte olamaz demissiniz.Benim bahsetmis oldugum bu purolar arasinda yer alan Romeo y Julietta ve Monte Cristo purolari’nin tamami tuplu urunler…

  Ben soz konusu dukkan’dan 1 adet Hoyo de Monterrey Epicure Especial aldim ve memnun kaldim.
  Simdi birkac tuplu urun alip denemek istiyorum.Tabiki ben profesyonel bir puro gustosu degilim.Belki de bahsetmis oldugum urunler cok iyi kopyalar ve benim gibi amator bir icici icin zevk nesnesi haline geliyordur..
  Degerli yorumunuzu bekliyorum.
  Saygilar

  • Puro Analiz diyor ki:

   Enis bey,
   Bahsetmiş olduğunuz 15 TL’ye seyyarlarda satılan ürünleri kesinlikle tüketmeyin. İçinde ne olduğu belli olmayan ürünlerdir ve inanın çok büyük zararları olur. Tütütn ve tütün mamülleri zaten zararlı ürünler ama bu ürünler bambaşka birşey.
   Diğer bahsettiğiniz ürünlerle alakalı olarak görmeden herhangi birşey söylemek ne yazık ki mümkün değil. Tüplü ürünlerden geçenlerde gördüğüm Montecristo Edmundo Tubos yapmışlar 3’lü paket olarak. Dikkat edilmesi gerekiyor.
   Tüplü ürünlerin sahtesini görmedim lakin bu demek değil ki açıkta satılan tüplü ürünler sahte değil. Adamlar isterlerse önceden içilmiş orjinal ürünlerin boş tüplerinin içerisine Kosta Rika ürünleri olan Küba puro çeşitlerini koyup rahatlıkla açıkta satabilirler. Siz de orjinal diye alırsınız. Buradaki en iyi yöntem tüplü ürünler her zaman 3’lü paketlerde olur. Başka bir türlü paketler olamaz. Kendilerinden 3’lü orjinal paketlerinden isteyin. Kontrol edin. Bir sıkıntı yok ise tabii ki alabilirsiniz.

 13. Enis diyor ki:

  Cok haklisiniz… Neyse ki Hit Cigars var ve bu zevkimizi guven ile icra edebiliyoruz.
  Bahsetmis oldugum tuplu urunleri yakin zamanda alip cesitli gorselleri burada paylasmak istiyorum.
  Belki resim vasitasi ile anlamaniz mumkun olur.
  Tesekkurler

 14. Gizli Kullanıcı diyor ki:

  Paylaşım için teşekkürler.Bilgilenmiş olduk.

 15. Enis diyor ki:

  Sayin admin,
  Bilgi edinmek istedigim bir konu var ki sanirim sorulacak en dogru adres burasi.Bildiginiz gibi Nicaragua ve Dominican purosu olarak satilan onlarca marka var.Bu urunlerin bolgesel farkliliklar sebebi ile Kuba purolari’ndan daha alt kalitede olduklarini ogrendim (?) Benim asil ogrenmek istedigim,bu iki ulke purolari’nin arasinda Hoyo de Monterrey,Cohiba v.s gibi cok bilinen Cuban markalarinin farkli dizayn etiketler ile nasil yer aldigi? Bunun disinda sayet denediyseniz bir Kuba purosu ile Nicaragua yada Dominican purosu arasindaki en onemli fark nedir?
  Tesekkur ederim

  • Puro Analiz diyor ki:

   Enis bey,
   *Küba ile diğer puroları karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilemiyorum. Bana sorarsanız bu bir zevk ve alışkanlık meselesi. Küba purosu içen bir insana dominik, nikaragua, honduras, meksika, Kosta Rika v.b puro çeşitlerinden ikram ederseniz nezaket usulü sizi kırmaz lakin içerken bile suratında ekşime görebilirsiniz (çoğunluğunda). Dominik içenlere ise Küba verdiğiniz de ise aynı problem olmaz ama fiyat olarak çok daha pahalı olduğu için “bu fiyata değmez. Aynı kalitede dominik veya Nikaragua puroları var” diyebilirler.
   Bence Küba dışı (Non-Cuban) purolar kesinlikle Küba!dan daha alt kalitedir diyemeyiz (bazı çeşitlerinden bahsediyorum). Bazı ürünler vardır ki küba’yı hiçbir şekilde aratmazlar. Haklılık payı da yüksektir.

   *Hoyo de Monterrey,Cohiba v.s markalar sadece küba’ya özel marka tescili olan ürünler değildir. Devrim’den kaçanlar yakın adalar olan Dominik, Nikaragua, Honduras, Kosta Rica v.b yerlere göç ettiler ve meslekleri olan bu tabacco sektörünü o ülkelerde devam ettirdiler. Küba purolarında amblemlerin alt tarafında HABANA yazar. Diğer ada sektörlerinde ise marka tescili alınmış olan Cohiba, Hoyo de Monterrey, Montecristo, Partagas, Romeo y Julieta v.b ürün markaları oluşturulmuş ve dünya pazarına satışa çıkarılmıştır.

   *Küba ile diğer ada markalarının arasındaki farklı burada nasıl belirtmek gerekir bilemiyorum ama bana göre diğer ada ürünleri çok daha sert ama bir o kadar da farklı çeşit tatları barındırıyor. Gövde sertliği olarak da taş gibidir diğer ada puroları ama kübanın birçok modelinde o müthiş esnekliği görebilirsiniz.

 16. Enis diyor ki:

  Cok tesekkur ederim.Uzun uzun anlatmissiniz.Diger ada purolari bana nedense gorsel olarak hic cekici gelmemistir..Bir gun elime gecerse dener merakimi gideririm…
  Saygilar

 17. Cihat ŞİMŞEK diyor ki:

  Flor de Tabacos Partagas Seri D No:4 markalı 10 kutuda puro getirdi arkadaşım yurtdışından. Gerçek olup olmadığını anlamanın bir yolu var mıdır ?

  • Puro Analiz diyor ki:

   Cihat bey,
   Ne yazık ki ürünü görmeden kutusu üzerinden çok fazla şey söylemek mümkün değil lakin bizim için ilk önemli nokta yeni hologramlı etiketlerdir. Blokta da belirtildiği üzere SAHTE ve ORJİNAL KÜBA PUROSU başlıklı yazımızda görülen hologramları incelemenizi tavsiye ederiz.
   Ürünün koku ve sarımı da ayrı bir belirleme yoludur.

 18. Furkan diyor ki:

  Merhaba. Öncelikle ben puroya yeni merak salmış biriyim ve ilk hangisinden başlasam bilemiyorum.tat olarak çikolatalı meyveli vs. Gibi tatları tercih ederim.Aslında bloğunuzda oldukça yazı okudum ama tavsiyelerinizi bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim.:)

 19. Berk Atakan FERZAN diyor ki:

  Hitcigars’ta Open Eagle’ın tanesi 10 Dolar :(

  • Puro Analiz diyor ki:

   Yanlışınız var sanırım Berk bey
   HitCigars’ta Open Eagle adet bazında bakarsanız 10$ değil 15$. 20li kutu fiyatı 299$. Normal fiyatlar bana sorarsanız çünkü şu anda;
   CigarOne.com 295$
   Cigars-of-Cuba.com 284$
   TheCigarSmoker.com (La Casa Del Habano Hamburg) 357$

   dediğim gibi fiyatlar normaldir. Her sene Habanos tüm küba puro çeşitlerine %7 zam yapması bu fiyatlara neden oluyor.

 20. Berk Atakan FERZAN diyor ki:

  Teşekkürler hocam…

 21. Berk Atakan FERZAN diyor ki:

  8 Eylül’de attığım mesaja ekleme:
  Fenerbahçe’de ki Eylül Tobacco Shop’ta sahte ürünler tespit ettim…

  • Puro Analiz diyor ki:

   Zaten İstanbulda orinal satan bir iki yer vardır. Eylül tabacco’dan ürün hiç almadım ve orjinalliği konusunda da insanları yönlendirmem doğru olmaz Berk bey. Ürün alırken mutlaka kutulu almanız gerekir veya görmeniz gerekir.

   • ibrahim diyor ki:

    Efendim merhabalar,ismim İbrahim..20 yaşında istanbul da üniveversite öğrencisiyim.son 2 yıldır,küba da fabridakada üretilirken izlemiş olduğum puro yapılışndan sonra büyük bi merak içerisinde kendimce o havayı solumaya,kara duman atmaya karar verdim:) zaten 15-20 liraya orjinal bi ürün içemeyeceğimi sizin gibi dogru yönlendirme yaoan arkadaşlar sayesinde öğrendim ki teşekkürlerimi buradan da sunmak istiyorum.size sormak istediğim,sadece yaprakla sarılmış(içerisinde tütün bulunmayan) tek bir dal puro acaba istanbulda içebilir miyim?:) i öğrenci olmam maddianlamda zorluklar çektiryo:) fakat ben byu şekilde puro almak istesem ne kadar bi ücret ödemek zorunda kalırım? İstediğim tarzda bulunmasada diğerlerinden de olmasına razıyım yeterki orjinal olsun:) fakat tek olarak hiç satıldıgını görmedim,buradan 25 veya 15 li kutu olarak alan abilerimizden bana bu kobuda yardım edecek olan var mı :) çok teşekkür ederim şimdiden saygılarımla..2

 22. hüseyin diyor ki:

  merhaba ben puro konusunda hiçbirşey bilmeyen biriyim. takdir edersinizki araştırma yaparak bu siteye ulaştım ve çok mutlu oldum .sizin önerinize ihtiyacım var. ben başlangıç seviyesinde içimi hafif olan ve çok pahalı olmayan puro önerisi bekliyorum. zaten sipariş verdiğimde sanırım 2yada 3 adet farklı purolardan sipariş vermek istiyorum. direk link verirseniz memnun olurm . bu arada puro kesicisi de edinmemiz gerek sanırım. ben malum sitelere baktıgımda 20 tl den başlayan ve sonu olmayan fiyatlar gördüm. acaba ne almak mantıkldıır. sonuçta çok fazla para verip sadece ayda yılda 2 kere kullanmakta var . dolayısıyla bu önerinizide belirtirseniz çok memnun olurum

 23. Kerim diyor ki:

  Herkese selamlar..

  Dutty free den aldıgım puroların hemen hemen hepsinde (tup te olanlar hariç) bir problem yasadım. Son olarak aldıgım hoyo lar tıkanık ve yeterınce kurumustu. Paketi satın almadan açtırmadılar satın aldıktan sonra gozleri onunde açtım karşılaştığim manzara gercekten cok kotüydü. Fakat ürünü açıldığı için geri iade almadılar. Burdan tavsiyem sakın 25 li paketlere aldanmayın yeterince özensiz davranılmakta

 24. Enis diyor ki:

  Merhaba,
  Uygun baslik burasi mi bilemedim ama size bir soru sormak istiyorum.Yaklasik 1 yildir amator bir sekilde kuba purosu iciyorum.Aldigim kaynak baz alindiginda icmis oldugum purolarin gercek kuba purosu oldugu suphesiz.Genelde robusto ve corona boy puro iciyorum.
  Sorum su;
  Puromu usule uygun bir sekilde yakiyorum ve icmeye basliyorum.Puronun ilk 3-4 cm lik kismi bitene kadar ya da puro icim suresince orta kismina gelene kadar cektigim nefes ten pek birsey anlamiyorum.Yani ne net bir sekilde tat aliyorum ne de yogun bir sekilde duman cekebiliyorum.Orta kisimdan itibaren ise puronun gerek tadi gerek se cekilen duman olmasi gerektigi olcude oluyor ve zevk almaya basliyorum.Dogru bir sekilde yakmis olmama ve purolarin nem oranini dogru bir sekilde tutuyor olmama ragmen yasadigim durum budur.Sizce bu normal bir durum mu dur?
  Vereceginiz cevap icin simdiden tesekkur ederim.
  Saygilarimla

 25. Aziz ARKAN diyor ki:

  Hayırlı geceler Bende bir puro severim,ne yazık ki Ülkemizde temini zor bir tutku olduğu için internetin nimetlerinden istifade ederek temin etmeye çalışıyorum.Linklerini yazdığım ve Sn.Admininde belirttiği üzere Küba Devletinin puro ihracatını yaptığı
  http://www.habanos.com/ internet linki budur,ayrıca habanos’un RESMİ bayisi olan ve orjinal puroların satıldığı yerde bu linkdir http://lacasadelhabano.com/web/

 26. caninc diyor ki:

  l

 27. caninc diyor ki:

  Öncelikle merhabalar,
  Siteyi uzun zamandır takip ediyorum, gerçekten siteyle uğraşan arkadaşları tebrik ediyorum. Geniş kapsamlı, küba puroları ile her bilgiyi içeren bir site olmuş.
  Bende kişisel puro satın almamla ilgili tecrübelerimi kısaca bahsetmek isterim.
  Tüplü ürünler kesinlikle tercih edilmeli ve cohiba, partagas gibi ürünlerde tane fiyatı 50 lira civarı altında ürünleri çok güvendiğiniz biri dahi olsa almamakta fayda var.
  Free shoplar dışında hiç bir yerden ben alış veriş yapıyorum. Tabiiki puro analiz beyfendinin tavsiye ettiği siteler güvenilirdir, ben alışveriş yapmadım. Ama yakında deneyeceğim.
  Unutmamalı ki küba puroları dünyanın her yerinde pahalı, kübada bile çok pahalı. Bunu ucuza almak mümkün değil.
  Herkese keyifli içimler.

 28. Yiğit diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle böyle güzel bir bilgi platformu kurduğunuz için çok teşekkür ederim, sayesinizde puronun tadına daha fazla doyabiliyoruz.Benim size sormak istediğim, humidorumuz yoksa purolarımızı nasıl muhafaza edebiliriz?
  Cevabınızı bekliyorum üstad, saygılarımla…

 29. Sedat diyor ki:

  Merhaba puro ile ilgili çok fazla bilgim olmamasına rağmen ilgimi çok çekiyor ve arada birde olsa değişik purolar denemeyi seviyorum ve hoş ve zevkli içimi olan purolar fiyat bakımından biraz benim durumumu aşıyor benim gibi yeteri derecede puro kültürü olmayan ama buna gönül vermiş biri olarak nasıl bir yol izlemeliyim ve puro temini konusunda biraz tavsiyeler bekliyorum teşekkür ederim

 30. […] Fabrika sarımı olarak özellikle Guantanamera sürekli karşınıza çıkar, Fiyatı ucuzdur ama fabrika sarmasıdır. İlgi alanınıza giriyorsa gitmeden önce şu siteyi incelemenizi tavsiye ederim… Puroanaliz.com […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s